Zobu higiēnas ievērošana garantē žilbinoši baltu smaidu

Skaists smaids – tā ir Jūsu vizītkarte, tāpēc zobu un mutes dobuma higiēnai jāveltī lielu uzmanību. Ievērojot elementāras higiēnas normas, Jūs varēsiet izvairīties no patoloģiju parādīšanās un saglabāt zobu veselību.

Skaists smaids

Individuālās higiēnas līdzekļi

Regulāra zobu tīrīšana ļauj likvidēt zobu aplikumu, kas savukārt līdz minimumam samazina iekaisuma procesu parādīšanos. Par galveno mutes dobuma individuālās higiēnas instrumentu, bez šaubām, uzskatāma zobu birste. Tās izmatošanas efektivitāte vistiešākā veidā atkarīga no optimālas cietības un izmēra zobu birstes piemeklēšanas. Pašlaik stomatologi priekšroku dod zobu birstēm ar sintētiskām šķiedrām. Pirmām kārtām, tas skaidrojams ar to, ka dabīgie sariņi ir ideāla vide baktēriju attīstībai, kā arī tās veido iedobes. Savukārt sintētiskās šķiedras veido vienotu struktūru bez tukšām iedobēm. Bez tam, dabīgiem sariņiem ir asi, nenoapaļoti gali, kuri traumē zobu emalju. Izvēloties zobu birsti, pieviesiet uzmanību zobu birstes cietības pakāpei. Bērniem piemērotas būs zobu birstītes ar mīkstiem sariem. Vēl zobu birstes ar mīkstiem sariem ieteicams lietot gingivīta un parodontīta saslimšanas gadījumos. Vidējas cietības pakāpes birstes paredzētas cilvēkiem ar veseliem zobiem, kuriem nav pārlieku jutīga zobu emalja. Cieti sari ļaus likvidēt biezu aplikuma kārtu, tomēr, nepareizi lietojot zobu birsti, tā var traumēt smaganas un zobu emalju. Zobu birsti jāmaina pēc katriem 2 – 3 mēnešiem.

Zobu pastu jāizvēlas ne mazāk piesardzīgi. Zobu pastas nosacīti tiek iedalītas divās grupās: higiēniskās un ārstnieciski-profilaktiskās. Pie pirmās grupas pieskaitāmi līdzekļi, kuri paredzēti tikai zobu tīrīšanai un mutes dobuma atsvaidzināšanai. Šāda veida zobu pastu sastāvā nav iekļauti aktīvi aizsargkomponenti, tāpēc tie būs piemēroti cilvēkiem ar veseliem zobiem. Otrā grupa – ārstnieciski-profilaktiskās zobu pastas, tas ir lielisks līdzeklis mikrofloras likvidēšanai, kura izraisa kariesu un paradontītu. Pašlaik ļoti populāras ir pretiekaisuma pastas, kuras nodrošina lielisku smaganu saslimšanas profilaksi. Tādu zobu pastu sastāvā parasti ir ārstniecisko augu ekstrakti – salvija, zaļā tēja, asinszāle, kumelītes. Asinsrites uzlabošanos veicina pastas ar sāli, kuras parasti iesaka izmantot paradontīta slimniekiem. Ļoti piesardzīgi jāizturas pret balinošām zobu pastām, jo tās ir ļoti agresīvas attiecībā uz zobu emalju.

Bieži vien ar zobu pastas sastāvu grūti tikt skaidrībā pat profesionāliem stomatologiem, tomēr, galveno komponentu un vielu īpatnības un uzdevumus vajadzētu zināt:

• Fluorīds: tas parasti ir nātrija monofluorfosfāts (NaMFP), nātrija fluorīds (NaF), NaF un NaMFP savienojums, aminofluorīdi (AmF). Šo savienojumu sastāvs nedrīkst pārsniegt 2 %. Optimālais daudzums – 1 % pieaugušiem un 0,5 % – bērniem.

• Abrazivitāte tiek mērīta pēc standarta RDA un nedrīkst pārniegt atzīmi 100 – tas ir maksimums. Pieņemams ir rādītājs RDA 70 – 80.

Zobu tīrīšana un skalošana mājas apstākļos

Standarta zobu tīrīšanas veids paredz zobu virsmas un smaganu tīrīšanu no aplikuma un pārtikas atliekām. Galvenie zobu tīrīšanas noteikumi ir gaužām vienkārši:

• Vaigu virsmas jātīra virzienā no smaganām ar ārā slaukošām kustībām.

• Košļāšanas virsmas tīra ar atpakaļ-uz priekšu ejošām un apļveida kustībām.

• Mēli jātīra ar akurātām ārā slaukošām kustībām virzienā no mēles saknes uz galiņu.

Zobus ieteicams tīrīt no rīta pēc brokastīm un vakarā pēc vakariņām, šai procedūrai jāaizņem ne mazāk kā 3 – 4 minūtes. Vēl vakarā Jūs varat iztīrīt zobu starpas ar zobu diegu. Zobu diegu uzmanīgi jāvirza virzienā no smaganām, katram apgabalam izmantojot jaunu gabaliņu. Blīviem zobiem piemērots būs plakans diegs, bet platām starpām – apaļš diegs. Par lielisku iekaisuma saslimšanu profilakses līdzekli kalpo fluoru saturošu želeju izmantošana. Tādas vielas jāizmanto 2 – 3 reizes nedēļā kā parastu zobu pastu. Slimību vairojošas baktērijas palīdz novērst mutes dobuma skalošana. Šo procedūru jāveic visu higiēnas procedūru beigās pirms gulētiešanas. Veikalos pieejami divu veidu mutes dobuma skalošanas līdzekļi – ar piparmētrām un mentolu, kuriem piemīt daudz izteiktāks atsvaidzinošs efekts. Tā vai cita līdzekļa izvēle atkarīga no organisma individuālām īpatnībām. Vislabāk pirms zobu kopšanas līdzekļu iegādes pakonsultēties ar savu ārstējošo stomatologu.

Rūpīga mutes dobuma higiēna – žilbinoša un skaista smaida garantija.

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!