Svētā Valentīna diena

Pastāv uzskats, ka Svētā Valentīna diena pastāv jau vairāk nekā 16 gadsimtus, taču Mīlestības svētki zināmi jau kopš agrākiem laikiem – kopš senās pagānisma kultūras laikiem. Piemēram, romiešiem februāra vidū bija erotikas festivāls – Lupercalia, kas tika rīkots par godu mīlestības dievietei Juno Februata.

valentina diena

Šiem svētkiem ir konkrēts „vaininieks” – kristiešu mācītājs Valentīns. Tas notika apmēram 269. gadā, tobrīd Romas impērijā valdīja imperators Klaudijs II. Karojošai romiešu armijai ļoti trūka kareivju, viņu karavadonis bija pārliecināts, ka galvenais viņa „Napoleona” plānu ienaidnieks — tās ir laulības, jo precējies leģionārs par impērijas slavu domā daudz mazāk, nekā par to, kā pabarot ģimeni. Lai saglabātu saviem kareivjiem kara garu, imperators izdeva pavēli, kas aizliedza leģionāriem precēties.

Bet tāpēc kareivji nesāka mazāk iemīlēties. Par laimi atradās cilvēks, kurš, nebaidoties no imperatora dusmām, sāka slepus laulāt leģionārus ar viņu mīļotājām dāmām. Tas bija mācītājs Valentīns no romiešu pilsētas Terni (Valentine of Terni). Acīmredzot viņš bija īsts romantiķis, jo viņa mīļākā izklaide bija samierināt sastrīdējušos mīlniekus, viņš palīdzēja rakstīt mīlestības vēstules un pēc leģionāru lūguma dāvināja ziedus viņu mīļotajām dāmām.

Pilnīgi saprotams, līdzko to uzzināja imperators, viņš nolēma pārtraukt viņa „noziedzīgo darbību”. Valentīnam piesprieda nāves sodu. Taču arī pats Valentīns bija iemīlējies cietumnieka meitā. Dienu pirms savas sodīšanas garīdznieks uzrakstīja meitenei atvadu vēstuli, kur pastāstīja par savu mīlestību, un parakstīja to „Tavs Valentīns”. Šī vēstule tika izlasīta pēc tam, kad viņam tika izpildīts nāves sods.

Vēlāk Valentīnu kanonizēja katoļu baznīca. Bet 496. gadā romiešu Tēvs Gelasiuss (Pope Gelasius I) pasludināja 14. februāri par Svētā Valentīna dienu.

Savukārt 1969. gadā svētais Valentīns tika izņemts no katoļu baznīcas literatūras kalendāra (kopā ar citiem romiešu svētajiem, par kuru dzīvi ziņas ir pretrunīgas un nepatiesas). Starp citu, arī līdz 1969. gadam baznīca neatbalstīja šīs dienas svinēšanas tradīcijas.

Tā vai citādi, bet, visticamāk, tieši šī iemesla dēļ sākās tradīcija Svētā Valentīna dienā rakstīt mīlestības vēstules. Vēl šajos svētkos pieņemts rīkot kāzas un laulāties.

Rietumeiropā Svētā Valentīna diena tika plaši atzīmēta no 13. gadsimta, bet ASV – no 1777. gada.

Tradīcija dāvināt šajā dienā dāvanas pieņēmās spēkā ar katru gadu un dažiem tas kļuva par veiksmīgu biznesu. Piemēram, pagājušā gadsimta sākumā amerikāņiem bija pieņemts sūtīt savām līgavām marcipānu, kas bija samērā dārgs.

Japānā tradīcija dāvināt saldumus šajā dienā radās pateicoties vienai lielai šokolādes ražošanas kompānijai. Tur sāka svinēt Svētā Valentīna dienu pagājušā gadsimta 30-tajos gados, taču šokolāde joprojām ir visizplatītākā dāvana. Starp citu, Japānā Svētā Valentīna dienā vīrieši saņem daudz vairāk dāvanas, nekā sievietes.

Kaislīgajiem frančiem Svētā Valentīna dienā pieņemts dāvināt dārglietas, bet romantiskajā Dānijā cilvēki sūta viens otram kaltētus baltus ziedus.

Lielbritānijā neprecētas meitenes 14. februāri ceļas pirms saullēkta, nostājas pie loga un skatās uz garāmejošajiem vīriešiem. Saskaņā ticējumam, pirmais vīrietis, kuru viņas redzēs, būs viņu izredzētais.

Taču ir dažas valstis, kurām ir īpaša pieeja šiem svētkiem, Tā, piemēram, Saūda Arābija ir vienīgā valsts pasaulē, kur šie svētki ir oficiāli aizliegti, pie kam, par nepakļaušanos likumam, draud liels naudas sods.

Novēlam Tev Jauku Valentīna Dienu!

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!