Svētā Patrika diena

17. martā visā pasaulē simtiem tūkstoši cilvēku atzīmē Svētā Patrika dienu. Pastāv uzskats, ka tieši viņš Īrijā ieviesa kristietību. Tagad visdažādākajās valstīs par godu šim svētajam rīko trokšņainas parādes un gājienus. Kas īsti ir Svētā Patrika diena?Mēģināsim tikt skaidrībā.

Svētā patrika diena

Svētā Patrika dienu atzīmē katru gadu 17. martā. Cilvēki velk mugurā zaļas drēbes, dzer slaveno „Guinness” alu, klausās tradicionālo īru mūziku un skatās parādes par godu svētajam, kuram bija svarīga loma kristietības ieviešanā Īrijā.

Par Svēto Patriku stāsta visdažādākās leģendas. Piemēram, runā, ka viņš ar trīs lapu āboliņa palīdzību izskaidrojis cilvēkiem Svētās Trīsvienības jēdzienu. “Tāpat, kā trīs lapas var augt uz viena stiebra, tā arī Dievs var būt viens trīs personās”, – šī frāze kļuva par leģendu. Tieši tāpēc trīs lapu āboliņš kļuva par vienu no šīs dienas simboliem.

Īrijā pastāv tradīcija piespraust pie apģērba āboliņu, kas simbolizē krustu, katolicisma krāsu, kā arī pašas „smaragda” valsts krāsu.

Patrika vēsture

Saskaņā ar oficiālo versiju, 415. gada 17. martā Velsā, romiešu pilsoņu Kalfurnisa un Končesas ģimenē piedzima zēns – Mevins Sukats (Maewyn Succat). Zēna tēvs bija diakons.

16 gadu vecumā zēnu sagūstīja pirāti un aizveda uz Īriju, kur viņš tika nosūtīts kalpot vadonim vārdā Milčs. Jaunais Patrīcijs bija spiests kļūt par ganu un caurām dienām ganīt aitas. Tad viņš noticēja Dievam un sāka skaitīt lūgšanas. Pēc sešiem gadiem, kā vēsta leģenda, jauneklis dzirdēja balsi, kura, kā viņš domāja, piederēja Dievam: „Drīz Tu atgriezīsies mājās”. Pēc tam balss piebilda: „Skaties, Tevi gaida kuģis”.

Jaunais gans aizbēga un tika līdz piekrastei, tur viņš lūdzās jūrniekus paņemt viņu uz kuģa borta, apgalvojot, ka viņa ģimene apmaksās izdevumus, tomēr kapteinis viņam atteica. Tad Patriks, kā vēsta leģenda, atkal sāka skaitīt lūgšanas, un kapteinis pavisam negaidīti mainīja savu lēmumu un pieņēma pasažieri.

Kad Patriks nokļuva mājās, neskatoties uz ģimenes prieku, kura atguva savu dēlu, viņš stingri izlēma kļūt par garīdznieku. Vēlāk viņš atgriezās Īrijā, tikai šoreiz jau kā misionārs.

Īrijā viņu godā kā svēto, kurš Īrijai atnesis kristietību. Tiesa, kristiešu klosteri pastāvēja arī pirms viņa, tikai droši vien nevienam (pirms Patrika) tā arī neizdevās ieinteresēt ķeltu un druīdu pēctečus. Patriks nomira 493. gada 17. martā.

Parāde Svētā Patrika dienā

Tradicionāli Svētā Patrika dienā notiek parādes. Ielās iziet cilvēku pūļi ekstravagantos kostīmos un pūtēju orķestri, kas nevar iztikt bez slavenajām dūdām Runā, ka šī tradīcija aizsākusies Īrijā. Tikai ne visi tam piekrīt.

Tā, piemēram, Ņujorka un Bostona uzskata, ka viņi bijuši pirmie, kas rīkojuši parādes. Ņujorkieši apgalvo, ka pirmā parāde notikusi 1762. gadā. Toreiz Īrija bija pakļauta Anglijai, tāpēc, pilnīgi iespējams, ka dažu Ziemeļamerikas koloniju iedzīvotāji tādā veidā pauda savu solidaritāti ar viņiem.

parāde

Kopš tā laika Ņujorkā notiek viena no viskrāšņākajām svinībām šajā dienā. Savukārt Bostonā pirmā parāde notika tikai 1802. gadā.

Mūsdienās Svētā Patrika dienu svin simtiem miljoni cilvēku visā pasaulē. Šajā dienā visa pasaule kļūst par Īriju. Visapkārt skan īru nacionālā mūzika. Visi dejo īru dejas. Bez šaubām nedrīkst aizmirst pašu galveno – parādes ar pūtēju orķestriem, ekstravaganti kostīmi, amatnieku tirdziņi un smaidoši cilvēki.

Svētā Patrika dienā ikviens cilvēks kļūst par īru, viss tiek nokrāsots zaļā krāsā, pat tas, kas principā nevar būt zaļā krāsā. Bāros pasniedz zaļu alu, veikalos pārdod zaļas bulciņas, bet Čikāgā iet vēl tālāk – viņi nokrāso upes ūdeni zaļā krāsā.

„Patrika čarka” – viskija mērvienība, kas tika izdzerta Svētā Patrika dienā. Ievērojot tradīciju, pirms izdzert glāzi viskija, glāzē jāieliek āboliņa lapu. Kopš tā laika tautā saka „Iztukšosim āboliņu” (‘drowning the shamrock’).

Svētā Patrika dienā jāizdzer vismaz vienu glāzīti alkoholiska dzēriena kādā īru bārā: šajā dienā visi bāri kļūst par īru krogiem, bet visi muzikanti – par īriem.

Īrijā parāde Svētā Patrika dienā notiek vairāk nekā 30 pilsētās, ieskaitot galvenās parādes, kas notiek Korkā, Limerikā un, protams, Dublinā ar grandiozām svinībām.

Amizanti, bet Īrijā ilgu laiku šie svētki tika uzskatīti par reliģioziem svētkiem. Līdz pagājušā gadsimta 70-tajiem gadiem Īrija bija spēkā likums, kas paredzēja to, ka 17. Martā jābūt slēgtiem visiem pabiem!

Mūsdienās visās Īrijas galvenajās ielās notiek svētku gājieni, pabos spēlē dzīvā mūzika. Pilsētas iedzīvotāji uzvelk rudas parūkas un liek galvā zaļas cepures, ņem līdzi āboliņus un nacionālos karogus. Bet vakarā rīko salūtus un uguņošanu. Šie svētki vienmēr ir ļoti jautri.

Piedāvājam Jums apskatīt dažus attēlus, kur redzams kā Svētā Patrika dienu svinēja 2011. gadā:

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!