Rieksti palīdz saglabāt veselību

Rieksti ir ļoti veselīgi. Bet vai tiešām tā ir taisnība? Mēģināsim tikt skaidrībā.

rieksti

Valrieksti

Valriekstu sastāvā ir bioloģiski aktīvo vielu komplekss, kas labvēlīgi ietekmē galvas smadzeņu asinsvadu darbību. Valrieksti var mazināt nervu spriedzi. Vēl tos jāēd cilvēkiem, kuriem ir liela fiziskā slodze. Bez tam, valrieksti palīdz atgūties pēc pārslimotām slimībām un operācijām: tie „mīkstina” organismu. Valrieksti nostiprina galvenos orgānus – smadzenes, sirdi un aknas. Tomēr pārmērīga valriekstu lietošana var izraisīt mandeļu iekaisumu.

Valriekstu sastāvā ir līdz 65% tauku, kas bagātināti ar nepiesātinātajām skābēm, bet tas ļauj samazināt holesterīna līmeni asinīs. Vēl valriekstu sastāvā ir vitamīni В1, Е, karotīns. Pat kaltētā veidā valrieksti saglabā savas īpašības. Pateicoties minerālvielām (kālijs, magnijs, jods), kopā ar nepiesātinātām taukskābēm, valriekstus ieteicams iekļaut uzturā sirds un hipertonijas slimniekiem. Vēl valriekstus ieteicams lietot mazasinības gadījumā, jo šo riekstu sastāvā ir dzelzs savienojums un kobalts. Bez tam, to ieteicams lietot vairogdziedzera slimniekiem kā lielisku profilakses līdzekli.

Pistācijas

Pistācijas ir kalorijām bagāti rieksti un to sastāvā ir cilvēka organismam nepieciešamie vitamīni, aminoskābes un minerālvielas. No valriekstu sastāvā esošajiem vitamīniem noteikti jāpiemin E vitamīnu, jo tas ir dabīgais antioksidants, kas atjauno cilvēka organismu. Ne velti pistācijas senatnē dēvēja par „maģiskajiem riekstiem”.

Mandeles

Ikdienā uzturā lietojot mandeles, samazinās holesterīna līmenis, kā arī mazinās sirds-asinsvadu slimību attīstības risks.  Austrumu medicīnā valda uzskats, ka šie rieksti attīra iekšējos orgānus, nostiprina redzi un mazina kakla iekaisumus.

Ciedru rieksti

Sibīrijā dzīvojošās tautas jau kopš seniem laikiem ciedru riekstus izmanto dažādu slimību profilaksei un ārstēšanai. Piemēram, ciedru riekstu kodolu un čaumalas tautas medicīnā izmanto žultsakmeņu un kuņģa čūlas saslimšanas gadījumos. Vēl ar šiem riekstiem ārstē reimatismu, podagru, artrītu, slimības, kas saistītas ar sāls apmaiņas traucējumiem, kā arī tos izmanto dažādu elpceļu sistēmas saslimšanas gadījumos, potences uzlabošanai un dažu neauglības veidu ārstēšanai un asins attīrīšanai.

Zemesrieksti jeb Arahiss

Lielākā daļa zemesriekstu  ražas visā pasaulē tiek izmantota sviesta iegūšanai. Arahiss satur 40-60% sviesta, bet olbaltumvielu daudzuma ziņā tas atpaliek tikai no sojas. Arahiss – tas ir lielisks olbaltumvielu, augu valsts izcelsmes sviesta, folijskābes, aminoskābes, vitamīnu С (svaigā veidā), А, D, Е, К, В1, В2, РР, kā arī nātrija, kalcija, kālija, magnija, fosfora, dzelzs un cinka avots. Arahiss labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu, sirds, aknu un citu orgānu audus; veicina šūnu un augšanu un atjaunošanos, samazina holesterīna līmeni asinīs.

Svarīga informācija:

  • Rieksti ir bagāti ar vērtīgām olbaltumvielām. Riekstus noteikti savā uzturā jāiekļauj veģetāriešiem un cilvēkiem, kuri ievēro diētas. Tomēr, lai uzņemtu visas nepieciešamās olbaltumvielas, jāēd dažādus riekstus.
  • Rieksti nostiprina veselību. Vitamīni un mikroelementi, kas atrodas riekstu sastāvā, labvēlīgi ietekmē asinsvadus, uzlabo smadzeņu darbību, noņem nogurumu, atjauno spēkus, sekmē kuņģa un zarnu trakta darbību, uzlabo imunitāti, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs, pateicoties nepiesātinātām taukskābēm omega-3, omega-6, omega-9.
  • Rieksti uzlabo potenci. Jau kopš seniem laikiem valrieksti un ciedru rieksti tiek saukti par „mīlestības graudiņiem”. Riekstu sastāvā ir B grupas vitamīni, kas labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu, bet vitamīns Е stimulē muskuļu aktivitāti un dzimumdziedzeru funkcijas.
  • Rieksti attīra organismu. To sastāvā ir šķiedrvielas, kas ir lielisks zarnu trakta „attīrīšanas” līdzeklis.

Tomēr:

  • Ielāgojiet, ka riekstos ir ļoti daudz kaloriju. Bet pārēsties var ļoti viegli. Bez tam, rieksti tiek plaši izmantoti kulinārijā. Tai pat laikā, saskaitīt ēdiena enerģētisko vērtību, kuram klāt pievienoti rieksti, ir ļoti grūti, jo liela nozīme ir riekstu veidam.
  • Pārmērīgs riekstu daudzums ir kaitīgs aknām. Slavenais ēdiens fuagrā – tās ir gigantiska izmēra zosu aknas. Šiem nelaimīgajiem putniem liek ēst riekstus, lai iegūtu tik lielas aknas. Tāpēc ēdiet riekstus ar mēru – ne vairāk kā saujiņu riekstus dienā.
  • Rieksti var izraisīt spēcīgu alerģiju, pie kam ļoti nopietnu: cilvēkam, kuram ir alerģija, var kļūt slikti pat no vienas rieksta kripatiņas saldējumā.
Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!