Lieldienu galda servēšana

Visbiežāk runājot par Lieldienām, mēs domājam ne tikai Gaišo Kristus Svētdienu, bet arī pavasara svētkus, gājputnu atgriešanos, saules siltos starus, mūsu ticību visam gaišajam un labajam. Lieldienas – tie ir svētki, kurus mēs tradicionāli pavadām ģimenes un tuvāko draugu lokā. Šajās dienās daudzām saimniecēm nāksies palauzīt galvu par to, ko likt galdā viesiem, kā arī kā izrotāt mājokli un uzklāt svētku galdu. Galda rotāšana – tā ir jebkuru svētku neatņemama sastāvdaļa, bet Lieldienas – tie ir pavasara svētki, kas atspoguļo dabas dāsnumu un skaistumu. Kāpēc to neizmantot, izrotājot savu mājokli? Pati svarīgākā detaļa, kuru obligāti jāizrotā, protams, tas ir galds, uz kura noteikti jābūt galvenajiem Lieldienu simboliem – visam, kas atspoguļo Atjaunošanos, Gaismu un Dzīvi.

Lieldienu galda klāšana

Meklējot iedvesmu, svaigu skatienu un jaunas idejas Lieldienu galda izrotāšanai, Jums varētu noderēt mūsu padomi. Visas šīs lietas palīdzēs Jums ienest kaut ko jaunu Jūsu ierastajās mājokļa un galda rotāšanas tradīcijās. Mēs visu rotāšanas procesu sadalījām trīs daļās, atbilstoši Lieldienu simbolikai.

Atjaunošanās

Vispirms parunāsim par to, kas simbolizē atjaunošanos. Tas ir ūdens, vai svētku galda gadījumā – vīns un pavasara ziedi. Galda centrā ieteicams novietot vāzi ar ziediem, bez tam, tiem noteikti jābūt pavasara ziediem, lai viesi varētu izbaudīt pavasara aromātu un beidzot aizmirst par ziemu. Šim nolūkam lieliski derēs tulpes, narcises.

Gaisma

Par gaismas simbolu Lieldienu laikā kalpo uguns, kurai noteikti jābūt uz galda. Protams, šeit nav runa par ugunskuru, bet par parastām svecēm. Šīs tradīcijas pirmsākumi meklējami tālā pagātnē, kad baznīcā pie altāra tika nolikta liela svece Lieldienu nakts dievkalpojuma laikā. Šī svece ir Jēzus Kristus simbols, bet svētā liesma – Svētdienas simbols. Senos laikos cilvēki nesa no baznīcas mājās sveces ar svētīto uguni, lai iededzinātu lampas un iekurtu uguni plītīs. Šī paraža simbolizē Kristus uzupurēšanos, kurš atdeva savu dzīvību cilvēku dēļ. Mūsdienās diezin vai kādam no mums izdosies aiznest līdz savām mājām degošu sveci no baznīcas, tāpēc mēs piedāvājam izrotāt galdu ar parastām svecēm, kas ievietotas Lieldienu tematikai atbilstošos svečturos.

Dzīvība

Dzīvības simbols uz Jūsu galda – tās ir Lieldienu olas un zaķi. Olas — tas ir viens no galvenajiem Lieldienu simboliem, kas kristiešiem nozīmē jaunu dzīvi un atdzimšanu. Starp citu, paraža dāvināt krāsotas olas parādījās, kad Marija Magdalēna pasniedza Romas Imperatoram Tiberiusam olu, kas bija nokrāsota sarkanā krāsā kā Kristus Augšāmcelšanās simbolu. Senos laikos Lieldienu olas krāsoja spilgtās krāsās, vispopulārākās no kurām bija sarkanā un purpura krāsa, kas simbolizēja Kristus upurētās asinis. Vēl bija pieņemts krāsot olas tādās krāsās, kas atgādināja par pavasara sauli un zaļumiem – piesātināti dzeltenā un zaļā krāsā. Mūsdienās mēs krāsojam olas jebkurās mums tīkamās krāsās, kā arī izrotājam olas ar visdažādākajiem ornamentiem un zīmējumiem.

Lieldienu zaķis – ASV un Eiropā tiek uzskatīts par tik pat neatņemamu Lieldienu sastāvdaļu, kā krāsotas olas. Šis dzīvnieks simbolizē auglību, pateicoties savām fenomenālajām vairošanās spējām. Saskaņā ar Eiropiešu tradīcijām, tieši zaķis nāk pie paklausīgiem bērniem un atstāj jau iepriekš sagatavotās ligzdās krāsainas olas. Uz svētku galda zaķis var parādīties visdažādākajos veidos – šokolādes un marcipāna figūriņas, svečturi, mīkstās mantiņas, veidots no māla vai stikla. Vēl ar zaķa ornamentu izrotā svētku galdautus, salvetes un traukus.

Lieldienās pieņemts draugiem un radiem dāvināt cienastus. Šo tradīciju var izmantot arī galda rotāšanai. Jūs varat pagatavot no dažām balta, rozā vai sarkana papīra lapām un dažu flomāsteru palīdzību nelielus maisiņus ar zaķa ausīm, kuros var ievietot cienastus saviem viesiem. Lai to paveiktu, uztaisiet no papīra maisiņus vai izmantojiet jau gatavus, tad no atsevišķām lapām izgrieziet ausis, salīmējiet tās kopā un piestipriniet pie maisiņa. Uzzīmējiet acis, degunu, muti un ūsas, astes vietā varat pielīmēt vates gabaliņu. Ievietojiet maisiņā olu, riekstus, sukādes vai jebkurus citus saldumus un novietojiet līdzās katram šķīvim.

Izrotājot Lieldienu galdu nevajadzētu aizmirst par tādiem svētku atribūtiem, kā galdauts un salvetes, vēlams, lai tiem būtu vienāda krāsu gammā, kā arī par patīkamiem pārsteigumiem saviem viesiem. Ja Jums nav iespējas nopirkt jaunu galdautu ar Lieldienu simboliku, tad varat uzklāt parastu galdautu baltā, dzeltenā vai gaiši zaļā krāsā. Tieši tas pats attiecas uz salvetēm, taču vislabāk iegādāties veikalā papīra salvetes ar Lieldienu tematiku.

Par patīkams pārsteigumu viesiem var kļūt jebkas. Piemēram, deserts, kuru Jūs paslēpsiet puķu podā. Ievietojiet puķu podā kēksu, aplejiet to ar šokolādes mērci, iespraudiet kēksam pa vidu koka iesmu, bet tā augšgalā pielīmējiet no papīra izveidotas ziedlapiņas. Neaizmirstiet paslēpt pārsteigumu, piemēram, šokolādes konfektes vai olas veidā pašā puķē. Ticiet mums, viesu sajūsmai nebūs robežu!

Lieldienu svinēšana – tās nav tikai brokastis, pusdienas vai vakariņas, kas pagatavotas atbilstoši svētku tematikai. Lieldienas – tas ir laiks, kad mēs satiekamies ar sev tuviem cilvēkiem, kā arī tas ir laiks, kad mēs priecājamies par silto laiku, zaļojošo zālīti, svaigo pavasara vēju un putniņu čivināšanu. To visu, ja labi pacenšas, var atspoguļot Jūsu svētku galda rotājumos.

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!