Krāsa un darbaspējas

Pēdējā laikā zinātnieki aktīvi veic visdažādākos pētījumus, lai noskaidrotu krāsas ietekmi uz cilvēka psihofizioloģiju komercijas un sadzīves nolūkos. Tai pat laikā, kā jau iepriekš tika minēts, katrs cilvēks uztver krāsas savādāk. Tāpēc dekoratoriem un dizaineriem, veidojot telpu interjeru, vienmēr jāņem vērā sociāli-demogrāfiskās īpatnības – dzimums, vecums, profesija utt. Tomēr pastāv dažas vispārējas lietas, kas vienādi ietekmē visus cilvēkus. Kādas konkrētas krāsas (vai krāsu savienojuma) pārsvars telpas noformējumā rada noteiktu atmosfēru. Tikai retais biznesa cilvēks ir informēts par to, ka interjera krāsu gamma iedarbojas uz cilvēka zemapziņu. Pie kam, tas ietekmē ne tikai cilvēka darbaspējas, bet arī darījumu pārrunu rezultātus.

Krāsa un darbaspējas

Tā, piemēram, gaiši zilā krāsa sekmē labāku informācijas uztveršanu un draudzīgu attiecību izveidi, tāpēc šo krāsu iesaka izmantot pārrunu telpās. Savukārt tumši zilai krāsai ir tieši pretējs efekts – tā kliedē uzmanību un samazina personāla darbaspējas. Tāpēc daudzi vadītāji nemaz nenojauš, ka par straujas peļņas krišanās cēloni var kalpot nesen kā iztaisītais eiro remonts biroja telpās, kur dominē tumši zilā krāsa.

Savukārt zaļā krāsa nomierinoši iedarbojas uz nervu sistēmu, mazina galvas sāpes, nogurumu, aizkaitināmību, samazina asinsspiedienu. Sarkanā krāsa palielina adrenalīna daudzumu asinīs, paaugstina darbaspējas, tāpēc šī krāsa jo sevišķi ieteicama lēnīgiem un gausiem cilvēkiem. Tomēr pārlieku liels sarkanās krāsas daudzums zemapziņas līmenī mudina cilvēku kļūt mantrausīgam. Vēl sarkanā krāsa paaugstina agresivitāti. Violetā krāsa uzlabo sirds un plaušu darbību, palielina organisma izturību. Tomēr nevajadzētu pārlieku aizrauties ar šo krāsu: šī krāsa vairo nogurumu. Tāpēc tad, ja Jūs vēlaties nopirkt violetu blūzi, tas nozīmē, ka Jums jādodas atvaļinājumā.

Pāreja telpā no dzeltenās krāsas uz zilo lieliski nomierina. Pa rozā krāsas grīdu visi staigā ļoti piesardzīgi, bet pa brūnu — ļoti pārliecinoši. Balta krāsa negatīvi ietekmē nervu sistēmu, bet dzelteni-oranža lampu krāsa veicina radošu domāšanu un labu garastāvokli.

Vēl ir novērots, ka telpās, kuras nokrāsotas baltā, melnā un pelēkā krāsā, cilvēki cenšas bez liekas vajadzības neaizkavēties. Krāsas var vizuāli paplašināt telpas (piemēram, dzeltenā un dzelteni-zaļā krāsa), vai sašaurināt (sarkani-oranžā krāsa). Tai pat laikā sarkanā istabā gaiss šķiet par 3-4 grādiem siltāks, nekā oranžā, savukārt oranžā telpā – par 3-4 grādiem siltāks, nekā zili-zaļā telpā.

Katrai krāsai ir sava emocionālā slodze, kuru jāņem vērā, lai uzlabotu cilvēku darbaspējas. Tā, piemēram, sarkanas un zili-zaļas krāsas salikums veicina vispārēju darbaspēju palielināšanos. Savukārt dzeltenā vai zaļi-dzeltenā krāsa kombinācijā ar oranžo krāsu mazina garīgo nogurumu, bet dzeltenā krāsa pati par sevi veicina garīgo darbību. Gaiši zilo krāsu ieteicams izmantot bērnu darbistabās, rozā – metināšanas cehā, zilo – virpotāju cehā. Kopumā ņemot, darbam vislabāk izmantot dzelteni-zaļās krāsas kombināciju. Ēdamistabā vislabāk izmantot oranži-sarkanos toņus, savukārt atpūtas stundās liela nozīme ir ne tikai krāsas tonim, bet arī pašai krāsu dinamikai.

Kādas krāsa vajadzētu izmantot biroja noformēšanai? Vislabāk izmantot dzelteno krāsu, bet nelielos daudzumos. Dzeltenā krāsa lielos daudzumos vairo alkatību (kam gan vajadzīgi vienmēr ar algu neapmierināti darbinieki vai pārlieku augstas finanšu prasības izvirzoši partneri?), bet nelielās devās – stimulē smadzeņu darbību un paaugstina garīgā darba efektivitāti. Dzeltenā krāsa mērenās devās palīdz nodrošināt veiksmīgu pārrunu rezultātu, jo tā stimulē kompromisu meklēšanu.

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!