Kas lācītim vēderā…. jeb no kā īsti sastāv krūšturis?

Iespējams, Jūs pārsteigšu, apgalvojot, ka viens no sarežģītāk pagatavojamiem apģērba gabaliem, kurus valkā sievietes, ir krūšturis.

krūšturis

Klasiskais krūšturis sastāv no vairāk kā 40 detaļām un kā minimums 4 materiālu veidiem (pamatmateriāls, plecu lentes, apdares lentes, aizdare ar āķiem). Ievērojāt, ka nav neviena vārda par mežģīnēm, karkasiem, polsterējumiem, izrotājumiem un galu galā pat par oderi- tie vēl nāk klāt papildus! Krūšturu ražotāju uzdevums ir panākt, lai šis delikātais apģērba gabals pildītu savas funkcijas un būtu komfortabls valkājot. Un kas gan ir visa komforta pamatā? Protams- ir jāsāk ar materiālu, no kā šis krūšturis tiek ražots, jeb vēl precīzāk- no tekstilšķiedras, no kuras tiek ražots krūšturis.

Uzreiz vēlos pievērst uzmanību, ka pastāv 3 galvenie šķiedru veidi:

-     dabīgās (dzīvnieku vai augu izcelsmes- kokvilna, lins, vilna, zīds)

-     mākslīgās ( ķīmiski apstrādātas dabīgas izcelsmes šķiedras- viskoze, modals)

-     sintētiskās (no naftas produktiem sintezētas tekstilšķiedras- poliamīds, elastāns, poliesters u.c.).

Tīri vēsturiski kokvilnas materiāli ir bijuši populārākie veļas  ražošanai izmantojamie materiāli. Lai gan kokvilnas materiāli pieder pie izturīgākajām, siltumnoturīgākajām un valkāšanai ērtākajiem, tomēr tiem piemīt daži būtiski trūkumi, kurus mūsdienu ražotāji ir ņēm vērā, sintezējot aizvien jaunas un jaunas šķiedras. Tā, piemēram, jaunās paaudzes sintētiskās šķiedras lieliski elpo, viegli uzsūc mitrumu un izvada to ārpuse, kur tas iztvaiko. Šo sintētisko materiālu īpašību sauc par inteliģento absorbēšanas spēju. Jaunākās paaudzes sintētiskie materiāli lieliski saglabā formu, neburzās, saglabā krāsu daudzkārt mazgājot un ātri izžūst (pat 3x ātrak kā kokvilna). Būtiskāka sintētisko materiālu priekšrocība ir saistīta ar vienu no veļas funkcijām- piešķirt ķermenim vēlamo formu (funkcionālā veļa)- to spēj veikt tikai materiāli, kuros ir sintētiskās šķiedras- elastāns.

Iepazīsim šīs tekstilšķiedras tuvāk:

Kokvilna. Dabīga šķiedra, ko iegūst no kokvilnas auga.  Veļas produkcija visbiežāk tiek izmantota krūšturu oderēs, polsterējuma spilventiņos un biksīšu ķīļa (oderes) daļā. Tāpat ir atsevišķi modeļi, kur ir šūti no materiāla, kurā kokvilnas šķiedra ir apvienota ar elastānu, poliamīdu, vai poliesteru. Oficiālais saīsinājums CO (Cotton, Baumwolle)

Viskoze. Mākslīga šķiedra, tiek ražota ķīmiski apstrādājot celulozi, piešķirot tai zīda, kokvilnas, vilnas vai lina izskatu. Dārgs un darbietilpīgs ražošanas process. Bieži kombinē ar kokvilnu, tādējādi uzlabojot ta īpašības. Veļas produkcijā izmanto kopā ar citām šķiedrām, lai radītu daudzkrāsu mežģīnes un adījumus/audumus, izšūšanai ļoti bieži izmanto viskozes diegus.  Oficiālais saīsinājums CV- Viscose

Poliamīds. Sintētiska šķiedra, kurai piemīt funkcionālas īpašības. Poliamīds galvenokārt tiek izmantots, lai gatavotu izstrādājumus, kas vistiešāk saskarās ar ķermeni, tai skaitā arī peldkostīmos. Poliamīda materiāls var būt gan gluds, gan ar vieglu pūciņu, gan matēts, gan spīdīgs kā zīds. Oficiālais saisinājums PA- POLYAMIDE, tāpat to mēdz saukt par neilonu NYLON.

Poliesters. Sintētiska šķiedra. Specifisko īpašību dēļ- izturība pret augstām temperatūrām- tiek izmantota materiālos, kurus paredzēts apdrukāt ar termoapdruku vai moldēt (formēt pie augstas temperatūras). Veļas produkcijā visbiežāk tiek izmantota kā apdrukāts tīkliņš, atsevišķos materiālos savienojumā ar citām šķiedrām (poliamīds, kokvilna, elastāns) palīdz radīt vairāku krāsu efektu gan mežģīnēs, gan adījumos un audumos. Oficiālais saīsinājums PES vai PP (Polyester).

Elastāns jeb Poliuretāns. Sintētiska šķiedra. Tiek pielietota kā piedeva pie citām šķiedrām. Atkarībā no elastāna daudzuma materiāla sastāvā, materiāls ir vairāk vai mazāk elastīgs. Šo šķiedru var izstiep 6 līdz 8 reizes. Pēc slodzes samazināšanas (pēc saraušanās) tā ieņem atkal iepriekšējo garumu. Oficiālais saīsinājums EL (elastan), vai PUE. Ir vairāki populāri zīmoli, tādi, kā Lycra, Linel, Spandex.

Mikrošķiedra. Sintētiskā šķiedra. Ļoti smalka (smalkāka par zīda pavedienu) poliamīda vai poliestera šķiedra. Dārgs un darbietilpīgs ražošanas process.  Bezvīļu izstrādājumi ar mikrošķiedru nēsāšanas komforta un kvalitātes ziņā neatpaliek no kokvilnas veļas. Krieviski runājošie mēdz lietot terminu микрофибра (tā tautas valodā mēdz dēvēt arī veļas kolekcijas). Populārākie zīmoli Tactel un Meryl.

Modāls. Modernizēts mākslīgās šķiedras viskozes pavediens. Izstrādājumi, kas satur modālu, izskatās lieliski: šī šķiedra var būt gan samtaini matēta, gan zīdaini spīdīga. Oficiālais saīsinājums MD-Modal.

Lurex. Metāla- visbiežāk alumīnija pavediens, var būt apvīts ar sintētiskām vai mākslīgām šķiedram, lai padarītu to mīkstāku. To kombinē ar citām šķiedrām, lai iegūtu efektīgu dizainu. Veļas izstrādājumos sastopams gan mežģīnēs, gan adījumos, gan lentēs. Iespējams arī izšuvumos. Lurex ir firmas Lurex reģistrēta preču zīme.

Avots: http://www.sieviesuklubs.lv Foto:http://www.freedigitalphotos.net

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!