Kas ir šopoholiķi?

Mēģināsim tikt skaidrībā ar to, kas tad īsti ir šopoholiķi. Kā atšķirt parastu iepirkšanos no šopoholisma un kāpēc daži no mums kļūst atkarīgi no lietām?

Kāpēc šopoholiķi pērk visu pēc kārtas?

Apmēram 70% no visiem pirkumiem mēs veicam impulsīvi. Ieraugot kādu skaistu lietu, cilvēks aizmirst par visu uz pasaules, viņam palēninās elpošana, bet skatiens fokusējas tikai uz kāroto priekšmetu.

Psihologi apgalvo, ka šopoholiķi šajā situācijā ieiet transā. Viņiem nav svarīga cena, tāpēc pārdevējiem tas ir ļoti izdevīgi.

Visa mūsdienu modes industrija strādā, lai cilvēks nepaietu garām kādai precei. Bet šopoholiķi – tas ir gards kumosiņš!

Šopoholiķu slaidie paradoksi

Mūsdienās pastāv strikti „slaidās” pievilcības parametri, tāpēc par modernu un skaistu tiek uzskatīts tāds apģērbs, kurš spēj izcelt izsmalcinātību.

30% sievietes pavada samērā daudz laika pētot glancētos žurnālus ar modeļu un zvaigžņu fotogrāfijām, akcentējot savu uzmanību uz atsevišķām ķermeņa daļām, nevis uz tēlu kopumā.

Pārliecinoties, ka viņu figūra ir tālu no pasaules slaiduma standartiem, viņas sāk ievērot stingras diētas un sāk nēsāt mazāka izmēra apģērbu, proti, pērkot 44. izmēra bikses 46. izmēra vietā, viņas uzskata, ka tādā veidā rada sev stimulu notievēšanai, bet patiesībā izmet naudu vējā.

Zīmolu „lamatas” šopoholiķiem

Izvēloties apģērbus un citas lietas, šopoholiķi bez šaubām pievērš uzmanību šo lietu piederību kādam konkrētam zīmolam. Slaveni zīmoli – tas ir jebkura šopoholiķa sapnis!

tirdzniecības centrs

Pats interesantākais, ka šo sapni viņiem galvā iedzen zīmola preču ražotāji, kuri iztērē milzīgas summas par to, lai izveidotu produkta saikni ar augstu sociālo statusu. Jāsaka, ka viņiem tas lieliski izdodas. Kaut gan patiesībā dzīvē viss ir tieši otrādi. Bieži vien šopoholiķu dzīvoklis ir piebāzts ar visdažādākajām drēbēm un apaviem.

Šopoholisma saslimšanas cēloņi

Pirmais cēlonis nāk no bērnības un saistīts ar ieradumu iegūt visu savā īpašumā.

Ja bērnībā vecāki Jums neko neatteica, tādā veidā izrādot savu mīlestību, tad kļūstot pieauguši, Jūs arī tērēsiet naudu, lieki neaizdomājoties par to, vai Jums pietiks naudas līdz nākamajai algai.

Pastāv arī pilnīgi pretēja situācija – vecākiem nebija līdzekļu, lai apmierinātu Jūsu vajadzības, tāpēc tagad, pērkot visu pēc kārtas, Jūs cenšaties kompensēt to, kā Jums pietrūka bērnībā.

Vēl viens iemesls, kāpēc cilvēki kļūst par šopoholiķiem – citās dzīves jomās esošo problēmu kompensēšana. Piemēram, Jums neveicas darbā, ģimenē, vai arī personīgajā dzīvē.

Vēl varam izdalīt tādu kategoriju, kuru valdonīgie tēvi vai vīri cenšas dominēt un visu kontrolēt.

Šopoholiķis = alkoholiķis?

Šopoholiķis, kārtējo reizi iegādājoties nevajadzīgu lietu, uzvedās tāpat kā alkoholiķis, kurš cenšas atrisināt savas problēmas ar alkohola palīdzību.

Savukārt sieviete-šopoholiķe cenšas kompensēt trūkstošās emocijas ar neskaitāmiem pirkumiem.

Šopoholiķis vai nē?

Mēģināsim tik skaidrībā ar ko parasta iepirkšanās atšķiras no šopoholisma? Parasta iepirkšanās – tā ir normāla parādība. Staigāšana pa veikaliem – tā ir normāla sieviešu nodarbe, kas ir lieliska stresa profilakse.

Sliktu garastāvokli var lieliski uzlabot, dodoties iepirkties. Iegādājoties kādu sev vajadzīgu lietu mēs ne tikai uzlabojam sev garastāvokli, bet padarām pasauli skaistāku un krāsaināku.

Bez tam, labais garastāvoklis, kuru mums dāvā iepirkšanās, paildzina jaunību un mazina grumbiņas.

Tomēr ikviena sieviete var kļūt par šopoholiķi.

Iepirkšanās mānija, vai arī zinātniskā valodā runājot „oniomānija” (no grieķu valodas onios – „pārdošana” un mania – „neprāts”),- tā ir nepārvaram vēlme pirkt pēc iespējas vairāk.

Pie kam, iepirkšanās vairs nav izklaide un nepieciešamība, bet vienīgā dzīves jēga. Par šopoholiķi kļūst ne jau vienas dienas laikā, tāpēc patiesam šopoholiķim ir grūti noteikt robežu starp pozitīvu efektu un nopietnu psiholoģisko atkarību.

Šopoholiķa pazīmes

1) Jums vislabākā brīvā laika pavadīšana – tā ir došanās uz veikalu, un kompānija Jums nav vajadzīga.

2) Ja Jums pasliktinās garastāvoklis, tad Jums acu priekšā „stāv” veikals.

3) Atnākot uz veikalu, Jūs tērējat naudu daudz vairāk, nekā bijāt plānojusi.

4) Jūs meistarīgi slēpjat lieto patieso cenu.

5) Visi zina, ka Jūs nemākat noturēt rokās naudu.

6) Jūs nemoka vainas apziņa pat tad, ja Jūs kārtējo reizi iegādājāties nevajadzīgu lietu.

Šopoholiķu ārstēšana

1) Neizejiet ārā no mājām bez pirkumu saraksta un nepārsniedziet to vairāk par 10%.

2) Neejiet iepirkties viena. Paaiciniet sev līdzi draudzenes vai kādu no savas ģimenes locekļiem.

3) Maksājiet ar skaidru naudu. No kredītkartes nauda pazūd pavisam nemanot.

Izārstēties var pavisam vienkārši! Galvenais saprast, ka lietu pasaulē, kurā Jūs dzīvojat, nepietiek vietas patiesām vērtībām. Lielākā daļa cilvēku ar labiem ienākumiem nedzenās pēc zīmolu precēm: viņi izbauda dzīvi, kuru diemžēl nespēs izrotāt pāris liekas spilgtas blūzītes.

 

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!