Kādus produktus jāizslēdz no ēdienkartes diētas laikā?

Lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem, daudzi cilvēki izmanto visdažādākās receptes. Vieni piedāvā no rītiem ēst diedzētus kviešus, pusdienās – tikai riekstus, bet vakariņu vietā – medus karoti. Citi iesaka ēst tikai pienenes, ceļmallapas vai balandu. Padomu ir ļoti daudz, starp kuriem ir absolūti nekam nederīgi, jo tie balstīti uz kļūdainiem priekšstatiem par produktu īpašībām.

Kādus produktus jāizslēdz no ēdienkartes diētas laikā

Saldumi

Pirmo vietu maldīgo produktu reitingā ieņem šokolāde. Daudzi uzskata, ka ēdot rūgto šokolādi nevar pieņemties svarā. Protams, no dažiem gabaliņiem Jūs nepaliksiet resnāka, tomēr, ja Jūs regulāri to ēdīsiet, tad gan noteikti pieņemsieties svarā. Dietologi uzskata šo kārumu par vislabāko desertu. Tumšās šokolādes sastāvā ir barojošās vielas, antioksidanti un magnijs, kam piemīt stresu mazinošas īpašības.

Galvenā lieta, no kuras tomēr vajadzētu atteikties – tas ir cukurs. Dietologi apgalvo, ka cukura atkarība ir pielīdzināma kofeīna vai nikotīna atkarībai, tāpēc viņi apgalvo, ka atteikšanās no cukura nekādā ziņā nekaitēs organismam.

Pastāv uzskats, ka sportistiem paredzētie batoniņi var aizstāt pilnvērtīgu uzturu. Daļēji tam var piekrist, bet tikai tad, ja runa iet par sportistiem. Šo batoniņu sastāvā ir liels olbaltumvielu daudzums, kas nepieciešams muskuļu masas veidošanās laikā. Bez tam, tie kalpo par papildus enerģijas avotu treniņu laikā. Bet normālu pārtiku tie nespēj aizstāt, tostarp, arī sportistiem.

No iepriekš minētā varam secināt to, ka jebkuri saldumi ir kaitīgi figūrai. Bet diēta tomēr nav sods, bet lielisks veids kā uzturēt sevi formā, tāpēc Jūs vienmēr varat atļauties nelielu prieka gabaliņu.

Ūdens

Pastāv maldīgs uzskats, ka kofeīns, kas atrodas kafijas sastāvā, sadedzina kalorijas. Tā nav taisnība. Neliels kafijas daudzums tik tiešām var paātrināt vielmaiņu, bet lielos daudzumos kafija izskalo no organisma kalciju un magniju. Kafija izvada ūdeni no organisma, tāpēc neaizmirstiet izdzer glāzi ūdens pēc katras kafijas krūzītes.

Apgalvojums, ka sarkanvīns pirms pusdienām vai vakariņām palīdz taukiem lēnāk uzsūkties organismā, ir ļoti maldīgs. Vīns absolūti neietekmē tauku uzsūkšanās procesu. Bet, neskatoties uz to, dietologi tomēr iesaka izdzert vīna glāzi pusdienu vai vakariņu laikā.

Daudzi iesaka nekad nedzert ēšanas laikā, lai nepieņemtos svarā. Tomēr pagaidām tam nav nekāda medicīniska apstiprinājuma. Vienīgā vērtīgā informācija ir tāda, ka ūdens aktivizē kuņģa sulu, tādējādi traucējot normālu gremošanas trakta darbību.

Vēl pastāv uzskats, ka ēšanas laikā nedrīkst dzert sulu. Ja runa iet par veikalos nopērkamo sulu, tad tik tiešām diētas laikā tomēr labāk vajadzētu no tām atteikties, jo šo produktu sastāvā ir cukurs un koncentrāti. Šos dzērienus var aizstāt ar svaigi spiestām sulām, kuras ir daudz veselīgākas. Bet vēl labāk uzturā lietot svaigus augļus, kuru sastāvā ir šķiedrvielas, kas ievērojami uzlabos gremošanas sistēmas darbību.

Un visbeidzot, visizplatītākais mīts ir tāds – lai notievētu, jādzer pēc iespējas vairāk ūdeni. Patiesībā nevajadzētu aizstāt ēdienu ar ūdeni. Tas Jūs nepaglābs no liekiem taukiem un noteikti neuzlabos vielmaiņu. Cilvēks nevar ilgu laiku iztikt bez pārtikas. Labāk pacentieties dzert tīru ūdeni saldas tējas, sulas vai limonādes vietā.

Augļi

Pastāv mīts par to, ka banānos, vīnogās un burkānos ir daudz cukura. Bez šaubām, šo produktu sastāvā ir cukurs, tomēr tas nevar kalpot par iemeslu tam, lai no tiem pavisam atteiktos, jo banānu, vīnogu un burkānu sastāvā ir šķiedrvielas un karotīns.

Daudzas dāmas naivi uzskata, ka tad, ja viņas ēdīs tikai augļus un ogas, tad viņas ātri notievēs. Augļu sastāvā esošā glikoze un fruktoze, piemēram, veicina insulīna līmeņa paaugstināšanos asinīs, kas savukārt izraisa bada sajūtu.

Bet citas dāmas uzskata, ka lieko svaru izraisa „gaišie” augļi un dārzeņi. Tomēr nevajadzētu vadīties pēc krāsas, izvēloties augļus un dārzeņus. Labāk noskaidrojiet to, kādas vielas un vitamīni ir augļu un dārzeņu sastāvā, kā arī uzziniet, kā tos labāk pagatavot.

Pastāv uzskats, ka greipfrūti un ananāsi sadedzina taukus. Patiesībā neviens auglis pats par sevi nespēj palīdzēt Jums atbrīvoties no liekā svara. Bet Jūs varat iekļaut greipfrūtus savas diētas sastāvā, jo greipfrūtos ir daudz vērtīgu vielu, kā arī tie ir lieliski antioksidanti. Savukārt ananāsu sastāvā tik tiešām ir ferments, kurš veicina tauku sadalīšanos. Bet šis ferments ir ļoti vājš, tāpēc tas nespēj nokļūt līdz dziļākajiem slāņiem. Šī iemesla dēļ cīņā ar lieko svaru tomēr nevajadzētu pārāk stipri paļauties uz ananāsiem.

Kad ēst?

Daudziem cilvēkiem svarīgs ir jautājums nevis „ko ēst”, bet „kad” ēst . Piemēram, visi uzskata, ka brokastis – tā ir vissvarīgākā ēdienreize. Bet, par spīti izplatītajam viedoklim, rīts – tas nav vispiemērotākais laiks pamatīgai ēšanai. Pēc miega organisms sāk intensīvi izstrādāt enerģiju, bet pārtika tikai traucē šim procesam.

Pastāv uzskats, ka tad, ja Jūs ievērojat diētu, tad varat badoties un atteikties no pusdienām. Bet patiesībā ir tā, ka badošanās – tas ir vislabākais veids kā izjaukt jebkuru diētu. Uz laiku atsakoties no pārtikas, Jūs zaudēsiet svaru, bet tas būs tikai šķidruma svars, kas tiks izvadīts no organisma. Badošanās var kalpot par noguruma, nespēka un galvas reiboņu iemeslu. Bet atgriežoties pie ierastā ēšanas režīma, Jūs riskējat atkal pieņemties svarā.

Vēl pastāv uzskats, ka tuvāk naktij visi procesi organismā palēninās, tomēr šai teorijai pagaidām nav nekāda zinātniska pamatojuma. Ļoti bieži vakariņas ir lieka maltīte, jo cilvēks jau ir paspējis pietiekami daudz apēst dienas laikā. Tāpēc viņi pieņemas svarā.

Īpašas diētas

Izplatītais viedoklis par to, ka olbaltumvielu diētas ir ļoti efektīvas, ir absolūti maldīgs. Jebkurai diētai nepieciešams sabalansēts uzturs. Tāpēc nedrīkst ēst tikai tos produktus, kuru sastāvā ir dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas (zivis, gaļa). Tas var negatīvi ietekmēt Jūsu veselību. Neaizmirstiet tikai to, ka izvēloties diētu jāņem vērā tas, cik kalorijas sadedzina Jūsu organisms.

Pēdējā laikā kļuvušas populāras tā saucamās mono diētas. Cilvēki, kuri ievēro šo diētu, domā, ka tad, ja viņi ēdīs tikai vienu produktu, tad varēs ātri notievēt. Tomēr, pārtiekot tikai no kefīra, vai arī ēdot tikai griķus vai augļus, Jūs pakļaujat savu organismu stresam, kas, savukārt, bloķē tauku izvadīšanu no organisma. Svaru Jūs tik tiešām zaudēsiet, bet nevis uz tauku rēķina, bet uz muskuļu audu un ūdens rēķina. Bez tam, jo ilgāk Jūs ievērosiet mono diētu, jo grūtāk būs notievēt. Tas tāpēc, ka Jūsu vielmaiņa palēnināsies. Mono diētu maksimums var ievērot maksimums 1-2 dienas.

Sportošana un kaloriju skaitīšana

Vislabākais veids kā atbrīvoties no liekā svara – tā ir nodarbošanās ar sportu. Bet ar vienu sportošanu būs par maz. Vingrinājumus jākombinē ar noteiktu uztura sistēmu, savādāk Jūs riskējat tieši pretēji – pieņemties svarā uz muskuļu augšanas rēķina. Tomēr nevajadzētu pakļaut savu ķermeni pārlieku mokošām sporta nodarbībām, kuras ilgst vairākas stundas. Notievēt Jums palīdzēs pareizs uzturs kombinācijā ar vingrinājumiem, kuri atbilst Jūsu fiziskām iespējām.

Pastāv uzskats, ka nodarboties ar sportu vislabāk ar tukšu vēderu. Bet patiesībā, sportošanas laikā Jūs sadedzināt kalorijas, kuras Jūs uzņēmāt maltītes laikā. Ja Jūs sportojat ar tukšu vēderu, tad tas nenozīmē, ka Jūs sadedzināsiet vairāk taukus. Jūsu organisms sāks sadedzināt barības vielas, kuras nepieciešamas muskuļu darbībai. Bet tas var izraisīt vielmaiņas traucējumus. Vislabāk paēst 3-4 stundas pirms sportošanas vai 1-2 stundas pirms treniņa nedaudz „uzkost”.

„Kaitīgā” pārtika

Izslēdzot no savas ēdienkartes makaronus, kartupeļus un maizi, nevajadzētu gaidīt strauju svara samazināšanos. Zinātniski pierādīts, ka šie produkti nemaz nav tik ļoti kaitīgi, kā sviests un mērces, ar kurām Jūs šos produktus ēdat. Tāpēc Jūsu figūrai noteikti nekaitēs rudzu vai kliju maize. Ja Jūs makaronus nenovārīsiet līdz galam un ēdīsiet bez mērces, tad tas arī neliks Jums pieņemties svarā.

Vēl daudzi uzskata, ka olīveļļā ir maz kaloriju. Patiesībā olīveļļā ir tik pat daudz kaloriju, cik jebkurā parastā rafinētā eļļā. Bet organismam tāda eļļa būs noteikti veselīgāka.

Un nobeigumā vēl viens maldīgs uzskats par to, ka baltajā gaļā ir mazāk tauku, nekā sarkanajā. Patiesībā tā nav taisnība. Pastāv samērā „liesa” sarkanā gaļa, proti, gaļa bez tauku slāņa. Piemēram, liesas liellopu gaļas sastāvā ir mazāk tauku, nekā vistas kājiņās.

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!