Kā noteikt savu temperamenta tipu?

Bieži vien, sarunājoties ar cilvēkiem, mūs pārsteidz tas, cik mēs esam atšķirīgi. Mums ir ļoti atšķirīga uztvere, lēmumu pieņemšanas ātrums, kā arī pat kustību un reaģēšanas ātrums. Bet ko tas tomēr nozīmē un vai var izmainīt savu temperamentu? Mēs piedāvājam tikt skaidrībā ar temperamentu tipiem un noskaidrot to plusus un mīnusus, kā arī, ja vēlaties, iziet testu un uzzināt, kāds ir Jūsu temperaments.

Kā noteikt savu temperamenta tipu

Kas ir temperaments? Par temperamentu bieži vien dēvē cilvēka iedzimtas rakstura iezīmes, kas nosaka viņa psiholoģisko procesu norises dinamiku. Tieši temperaments nosaka cilvēka reakciju uz ārējiem apstākļiem. Tas zināmā mērā veido cilvēka raksturu, viņa individualitāti un kalpo par zināmu saistošo posmu starp organismu un izziņas procesiem. Tiek izdalīti četri vienkārši temperamenta tipi: sangviniķi, holēriķi, melanholiķi un flegmātiķi.

Terminu “temperaments” ieviesa antīko laiku mediķis Klavdijs Galēns un tas cēlies no latīņu vārda “temperans”, kas nozīmē mērens. Savukārt pašu vārdu temperaments mēs varam tulkot kā “pienācīga daļu attiecība”. Hipokrāts uzskatīja, ka temperamenta tipu nosaka tas, kāds no šķidruma veidiem cilvēka organismā ir pārsvarā. Ja organismā ir vairāk asiņu, tad cilvēks būs kustīgs, proti, viņš būs sangvīniķis, dzeltenā žults padarīs cilvēku par impulsīvu un karstasinīgu – holēriķi, melnā žults – par skumju un bailīgu, proti, melanholiķi, bet limfas pārsvars padarīs cilvēku mierīgu un lēnīgu, proti, par flegmātiķi.

Mēs gribētu uzreiz precizēt vienu lietu: tīrā veidā temperamenti sastopami ļoti reti, parasti katram cilvēkam piemīt visi temperamenti, tikai dažādās proporcijās. Vēl nevajadzētu jaukt raksturu ar temperamentu. Pēdējais tikai raksturo nervu sistēmas tipu, tās īpatnības, tas saistīts ar ķermeņa uzbūvi un pat vielmaiņu. Bet tas nekādā ziņā nav saistīts ar personas uzskatiem, gaumi, kā arī nenosaka personas spējas.

Temperamentu raksturojums

Sangvīniķis

Šī tipa cilvēki viegli pielāgojas jauniem apstākļiem, ātri atsaucas uz to, kas piesaista viņu uzmanību. Viņi lieliski kontrolē savas emocijas un labprāt ķeras klāt jauniem darbiem. Šī temperamenta tipa pārstāvjiem bieži mainās garastāvoklis, bet viņi vienmēr ir ļoti moži.

Kāds cilvēks ir sangvīniķis? Viņiem piemēt tādas iezīmes, pēc kurām vienmēr var izdalīt sangvīniķi no pārējās sabiedrības. Parasti šāda temperamenta tipa cilvēkiem ir ļoti plūdena un pārliecinoša gaita, kustības ir vieglas un ātras. Sangvīniķi ir viegli atpazīt pēc lieliskās stājas un izteiksmīgiem žestiem. Šī temperamenta tipa cilvēkiem ir bagāta un organiska mīmika un žesti, bet valoda ir skaidra un skaļa.

Kā vienu no sangvīniķu mīnusiem varētu minēt to, ka šī tipa cilvēkus var samērā ātri “izsist no sliedēm”, ja ārēji kairinātāji ilgi paliek nemainīgi. Līdzko mazinās emociju svaiguma sajūta, sangvīniķi kļūst kūtri un vienaldzīgi.

Ja Jūsu darba kolēģis vai padotais ir sangvīniķis, tad ielāgojiet, ka viņa lēmumi bieži vien ir nepārdomāti. Viņa darbība ir maksimāli efektīva tikai tad, ja viņš būs aizņemts ar jauniem un interesantiem projektiem, kas radīs zināmu spriedzi un turēs viņu tonusā. Neaizmirstiet, ka šī temperamenta tipam raksturīgs divkosīgums, tāpēc viņa darbi vienmēr jākontrolē.

Holēriķis

Holēriķi ir viegli uzbudināmi un nelīdzsvaroti, pārslēgt viņu uzmanību ir samērā grūti. Viņi ir ļoti kustīgi, bieži vien krīt galējībās, viņu jūtas ir ļoti spēcīgas un izpaužas ļoti spilgti. Pie jauniem darbiem viņi ķeras klāt ar lielu degsmi, atdodot tiem sevi pilnībā, bet tai pat laikā neadekvāts savu spēku novērtējums var novest pie straujas darbu tempu palēnināšanās. Šī temperamenta tipa mīnusi saistīti tieši ar nelīdzsvarotību, kuras dēļ rodas dusmu lēkmes, viegla aizkaitināmība, spēku izsīkums.

Holēriķu raksturīgākās iezīmes: šī tipa cilvēkiem bieži vien ir ļoti steidzīga valoda, spilgta un izteiksmīga mīmika. Holēriķiem grūti nosēdēt uz vienas vietas, viņi bieži vien lec kājās un maina pozu, daudz un strauji žestikulē. Viņu nelīdzsvarotā gaita ir samērā izaicinoša.

Jūsu kolēģis ir holēriķis? Jums ir paveicies, jo neskatoties uz savu nelīdzsvarotību, tie ir darbu mīloši un iniciatīvas pilni cilvēki. Viņiem bieži vien ir fantastiskas idejas, viņi ar lielu azartu pārvar grūtības. Bet, pārlieku aizraujoties, viņi var zaudēt kontroli, kā rezultātā var neadekvāti novērtēt savus spēkus. Lai nepieļautu darba tempa samazināšanos, šos cilvēku darbību ir jākontrolē, kā arī noteikti jānormē viņu darba dienu.

Melanholiķi

Viņi ir pasīvi, neuzstājīgi, viegli ievainojami un ļoti minimāli reaģē uz ārējās vides iedarbību. Visbiežāk melanholiķi ir iegrimuši sevī, viņiem labāk patīk mierīga, labi zināmi apstākļi. Šī temperamenta tipa cilvēku plusi – jūtu pastāvība un dziļums.

Šī temperamenta tipa cilvēkiem ir savaldīga, kaut gan samērā ātra gaita. Viņi ir iegrimuši savās domās, tāpēc var aizdomāties un palēnināt gaitu. Viņiem ir ļoti vāji un neizteiksmīgi žesti, bet strauji, jo viņi parasti jūtas ļoti neērti nepazīstamu cilvēku kompānijā. Viņu valoda ir lēnīga, bieži vien viņi stostās, tā rezultātā valoda ir nevienmērīga.

Vēlamies darīt Jums zināmu, ka tad, ja melanholiķim ir ierīkota mierīga darba vieta, viņa darba spējas būs pārsteidzoši augstas. Ja šāds darbinieks tiks atbalstīts un viņam tiks nodrošināts mērens darba ritms, tad viņš spējīgs radīt brīnumus, taču viņš ļoti sāpīgi pārdzīvos jebkuru sarežģītu psiholoģisko situāciju. Melanholiķi ir ļoti jutīgi un vērīgi, šī iemesla dēļ viņi ir neaizstājami darbā ar personālu.

Flegmātiķi

Šī temperamenta tipa cilvēki ir uzstājīgi un neatlaidīgi, viņi pa dzīvi soļo līdzeni un mierīgi. Tie ir uzticami cilvēki, kurus grūti nokaitināt. Viņiem ir ļoti skopas emocijas, kā arī viņi ir ļoti mazrunīgi. Flegmātiķu trūkumi – viņi ļoti vāji reaģē uz apkārtējās vides kairinājumiem, lēni pārkārtojas, slikti kontaktējas ar cilvēkiem, nav attapīgi.

Flegmātiķi pārvietojas ļoti smagnēji, bet viņu gaita ir lēnīga, nesteidzīga. Viņi var ļoti ilgi saglabāt nemainīgu pozu. Žesti un mīmika ir ļoti skopa, tāpēc izlasīt kaut ko viņu sejā praktiski nav iespējams. Viņu valoda ir nesteidzīga, viņi ir mazrunīgi, tāpēc viņiem nepatīk lieki pļāpāt.

Sarežģītās situācijās šāda tipa cilvēki būs visuzticamākie darbinieki. Šī temperamenta tipa cilvēki nekad nestrīdēsies, jebkurā diskusijā viņi aprobežojas ar sarunas rezumējumu, pie kam meistarīgi ņemot vērā katras puses viedokli. Tie ir uzticami un rūpīgi darbinieki, kurus nav regulāri jākontrolē. Tikai nekādā gadījumā nedrīkst šī temperamenta tipa cilvēkam uzticēt darbu, kur būs nepieciešama iniciatīva.

Kā noteikt savu temperamenta tipu?

Kā jau iepriekš tika minēts, izteikts viens temperamenta tips dabā sastopams ir reti. Visbiežāk cilvēkam ir vairāku temperamentu kombinācija. Temperamenta noteikšanai ir izstrādātas visdažādākās metodikas un testi.

Vēlamies Jums piedāvāt vienu testa variantu, kas palīdzēs Jums noteikt katra temperamenta tipa klātbūtni procentu izteiksmē, kā arī noskaidrot Jūsu galveno tipu.

Ievelciet plusiņu, ja Jūs piekrītat zemāk pievienotajiem apgalvojumiem un mīnusiņu, ja nepiekrītat.

Jūs:

1. Esat ļoti kustīga.

2. Ātri sadusmojaties un esat impulsīva.

3. Esat nepacietīga.

4. Esat iniciatīvas pilna.

5. Esat neatlaidīga un pat spītīga.

6. Ātri orientējieties strīdos, esat attapīga.

7. Jūsu darba ritms ir nevienmērīgs.

8. Jums patīk riskēt.

9. Viegli piedodat pāridarījumus un apvainojumus.

10. Valoda ir ātra un dedzīga.

11. Bieži vien ciešat no savas nelīdzsvarotības.

12. Neciešat trūkumus.

13. Piesaista viss jaunais.

14. Jūsu garastāvoklis bieži mainās.

15. Esat dzīvespriecīgs un jautrs cilvēks.

16. Esat enerģijas pārpilna, Jūs vienmēr esat disciplinēta.

17. Bieži pametat iesākto pusceļā.

18. Ne vienmēr adekvāti novērtējat savus spēkus.

19. Jūsu intereses un aizraušanās bieži mainās.

20. Ātri un viegli pierodat pie izmaiņām plānā un jauniem apstākļiem.

21. Jums nav grūti pamest savas lietas, Jūs ātri tiekat galā ar citu problēmām.

22. Rūpīga detaļu izstrādāšana un piņķerīgs darbs nav domāts Jums.

23. Esat atsaucīga, sabiedriska.

24. Jūsu valoda ir skaidra un skaļa.

25. Neceļat paniku pat sarežģītās situācijās, Jums ir lieliska pašsavaldīšanās.

26. Ātri iemiegat un viegli pamostaties.

27. Jums ir grūti koncentrēties, pieņemt pārdomātu lēmumu.

28. Esat izklaidīga, neuzmanīga.

29. Esat savaldīga, aukstasinīga.

30. Ja Jūs ko apsolāt, tad noteikti to izdarāt.

31. Esat uzmanīga un apdomīga.

32. Esat ieturēta, Jūs mākat nogaidīt.

33. Esat mazrunīga, nemīlat tukšas un liekas sarunas.

34. Jūsu valoda ir ritmiska un mierīga.

35. Mākat lieliski izplānot savus spēkus, tāpēc nekad nestrādājat līdz pilnīgam spēku izsīkumam.

36. Jums ir stingrs dienas režīms, Jūs plānojat savus darbus.

37. Mierīgi uztverat kritiku, esat vienaldzīga pret nopēlumiem.

38. Jums ir grūti uzreiz pārslēgties un citu darbu.

39. Ar citiem cilvēkiem Jums ir labas attiecības.

40. Esat akurāta, pedantiska sīkumos.

41. Jums ir grūti pielāgoties jauniem apstākļiem un mainīt savus plānus.

42. Jums nepatīk daudz kustēties, Jūs esat lēnīga.

43. Esat kautrīgs cilvēks.

44. Jauni apstākļi vai nepazīstama situācija var izraisīt apmulsumu.

45. Esat nepārliecināta par sevi un saviem spēkiem.

46. Nebiedē vientulība.

47. Neveiksmes un nepatikšanas uz ilgu laiku izsit Jūs no līdzsvara.

48. Sarežģītos dzīves periodos Jūs ieraujaties sevī.

49. Neesat pārlieku izturīga, ātri nogurstat.

50. Jūsu valoda ir klusa, neskaidra.

51. Automātiski pārņemat sava sarunas biedra rakstura iezīmes un viņa runas manieri.

52. Esat sentimentāla un viegli iespaidojama.

53. Esat perfekcionisti, Jums ir pārlieku augstas prasības pret sevi un apkārtējo pasauli.

54. Jums raksturīga zināma neuzticība un aizdomīgums.

55. Var viegli aizvainot.

56. Jums patīk, kad apkārtējie Jums jūt līdzi.

Tagad mēģināsim tikt skaidrībā ar testa rezultātiem. Testā ir 4 jautājumu grupas, bet katrā grupa – 14 apgalvojumi. Pirmie 14 (no pirmā līdz četrpadsmitajam apgalvojumam) apraksta holēriķa temperamentu. Otrā grupa: no 15. līdz 28. apgalvojumam – sangvīniķi. Trešā grupa: no 29. līdz 42. – flegmātiķi. Un pēdējā grupa: no 43. līdz 56. apgalvojums apraksta melanholiķus.

Ja kādā no grupām Jūs saņēmāt vairāk nekā 10 plusus, tad šis temperamenta tips Jums ir dominējošais. Ja plusu daudzums ir robežās no 5 līdz 9, tad Jums šīs iezīmes ir samērā izteiktas. Savukārt tad, ja pozitīvas atbildes ir mazāk par 4, tad šis temperamenta tips Jums ir vāji izteikts.

Kā redzat, nav neviena izteikta temperaments tipa. Tur neko nevar darīt, jo tās nav rakstura iezīmes, bet tikai organisma reaģēšanas īpatnības. Bet, uzzinot vairāk par katru no temperamenta tipiem, kā arī nosakot to, kādam temperamenta tipam Jūs piederat, Jums būs vieglāk veidot savas attiecības ar cilvēkiem. Mēs ceram, ka tagad kolēģi un draugi būs Jums labāk izprotami.

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!