Galvenās uzvedības normas biroja darbiniekiem

Uzvedības normas darbā bieži vien atšķiras no tām normām, kas attiecas uz parasto ikdienas dzīvi.

Galvenās uzvedības normas biroja darbiniekiem

Tas, ka šorti un mini svārki ir absolūti nepieņemama lieta birojā, bez šaubām, zināms katrai no mums. Tomēr, izņemot apģērbu, pastāv vēl citas nianses. Piemēram, ja Jūsu mērķis ir dabūt paaugstinājumu, tad labāk izvēlēties lietišķo stilu. Psihologi iesaka sievietēm iekļaut savā tērpā vīriešu kostīma elementus, piemēram, kaklasaiti. Savukārt tad, ja ilgi gaidītais paaugstinājums beidzot ir saņemts, Jums jānostiprina autoritāti savu padoto darbinieku acīs.

Priekšnieka statusu pasvītrot var ar dārga un kvalitatīva apģērba palīdzību. Pastāv nerakstīts likums – Jūsu apģērba vērtībai aptuveni jāsastāda pusi no mēneša algas. Tāpēc tad, ja Jūs tikko kā saņēmāt paaugstinājumu, Jums nāksies ģērbties dārgāk par saviem padotajiem darbiniekiem.

Labdien, es esmu Jūsu tante!

Visiem labi zināms, ka nesveicināties ar apkārtējiem – tas ir slikts tonis. Tomēr bieži vien rodas jautājums, kuram jāsveicina pirmajam? Parastajā ikdienas dzīvē viss ir skaidrs – vīrietis pirmais sveicina sievieti, bet gados jaunāks cilvēks sveicina vecāko, taču birojā valda nedaudz savādāki likumi. Šeit pirmais sveicina padotais darbinieks, bet pēc tam priekšnieks. Izņēmums ir tikai tāda situācija, kad priekšnieks ienāk telpā, kur sēž viņa padotie darbinieki. Tādā gadījumā priekšniekam pirmajam jāpasveicina savi darbinieki.

Savukārt, runājot par rokasspiedienu, tad lietišķā etiķete pieļauj iztikt bez tā. Ja Jums ļoti patīk šis rituāls, tad ņemiet vērā, ka sievietei pirmajai jāpasniedz roku vīrietim. Jebkurā gadījumā, Jūsu rokasspiedienam jābūt īsam. Bet tad, ja Jūs ienācāt telpā un vēlaties paspiest roku kādam no padotajiem, tad Jums nāksies izdarīt to pašu manipulāciju arī ar pārējiem klātesošajiem.

Katrai no mums nācies vismaz reizi mūžā iepazīstināt savus kolēģus ar partneriem. Šādā situācijā jārīkojas sekojoši: Gados jaunākos vai darbiniekus ar zemāku amatu vienmēr stāda priekšā gados vecākiem, vai arī darbiniekiem ar augstāku amatu. Bet sieviete, neatkarīgi no vecuma un ieņemamā amata, nekad nestādās priekšā vīrietim pirmā (tas pieļaujams tikai tajā gadījumā, ja vīrietis ir padzīvojis profesors, bet sieviete – studente). Kad stāda priekšā vīrieti, tad viņam jāpieceļas kājās. Sieviete pieceļas kājās tikai tad, ja viņa iepazīstas ar padzīvojušu dāmu, vai arī ar vīrieti, kurš ieņem daudz augstāku amatu.

Laipni lūdzam!

Izplatīta situācija: Jums jāieiet blakus kabinetā. Vai Jums jāpieklauvē pirms tam, kā atvērt durvis? Pastāv uzskats, ka jāklauvē tikai pie tām durvīm, aiz kurām sēž ne vairāk kā trīs cilvēki. Telpās, kur sēž daudzi cilvēki, Jūs varat iet iekšā bez brīdinājuma.

Pēc tam, kad esat iegājusi telpā, Jūs varat negaidīt uzaicinājumu apsēsties, savukārt apsēsties uz krēsla Jūs drīkstat tikai tad, kad būs apsēdies kabineta saimnieks.

Vīrieši, uz priekšu!

Īsts džentlmenis vienmēr palaidīs dāmu pa priekšu. Tomēr birojā šis noteikums nav aksioma. Mūsdienu lietišķā etiķete iesaka ienāk un iziet pirmajam tam, kas atrodas tuvāk durvīm. Sievietēm ne tikai pašām jāver vaļā durvis, bet arī nepieciešamības gadījumā jāpalaiž pa priekšu citus, pie kam, neatkarīgi no tā, vai tas ir vīrietis vai sieviete.

Tas pats attiecas arī uz liftu. Ja parastajā ikdienas dzīvē vīrietim jāieiet liftā pirmajam (tomēr lifts ir samērā bīstama vieta, tāpēc džentlmenim jāpārbauda tā drošību), tad darbā ir pieļaujamas situācijas, kad Jūs ieejat lifta kabīnē ātrāk par savu vīriešu kārtas kolēģi.

Vēl birojā strādājošs vīrietis ir atbrīvots no pienākuma palīdzēt sievietei uzvilkt un novilkt virsdrēbes. Vīrietis un sieviete uzvelk savas virsdrēbes patstāvīgi, kaut gan tad, ja kolēģei rodas kādas problēmas, tad vīrietim ir jāpalīdz.

Man iezvanījās tālrunis…

Atbildēt uz zvanu ieteicams ne vēlāk kā pēc ceturtā signāla, savādāk Jūsu potenciālais sarunas biedrs var padomāt, ka Jūs nevēlaties ar viņu runāt. Sarunu vienmēr beidz tās iniciators. Ja sarunas laikā tālrunis nejauši atslēdzas, tad jāatzvana tam, kas zvanīja. Ja tālrunis iezvanās tajā brīdī, kad Jūs runājat ar kādu citu, atbildiet uz zvanu, pasakiet, ka Jums ir apmeklētājs, un vienojieties par vēlāku laiku. Ja šis zvans ir ļoti svarīgs, tad noteikti atvainojieties tam, kas atrodas Jūsu kabinetā.

Starp citu…

Ja Jūs vēlaties, lai Jums uzticētos priekšnieks, tad centieties viņam līdzināties. Šādu padomu dod Kanādas zinātnieki. Viņi veica interesantu pētījumu, kurā piedalījās 300 cilvēki. Katram pētījuma dalībniekam tika piedāvāts uzspēlēt datorspēli kopā ar partneri, kura seju viņš redzēja tikai displejā.

Partneru sejas displejā piederēja reāliem cilvēkiem, daļa no kuriem nedaudz līdzinājās eksperimenta dalībniekiem, bet otrai daļai nebija nekā kopīga ar to, kas sēdēja pie datora. Spēles gaitā pētījuma dalībniekiem tika piedāvāts padalīties ar savu partneri ar laimestu.

Lielākā daļa pētījuma dalībnieku (86%) atdeva naudu tiem partneriem, kuru sejas bija līdzīgas viņu pašu sejām, un neuzticējās „svešiniekiem”. Zinātnieki uzskata, ka šī īpašība mums nāk mantojumā no dzīvniekiem, kuriem ieprogrammēta sev ģenētiski tuvu būtņu atpazīšana. Pateicoties tam, dabā nenotiek starpsugu krustošanās. Tas nozīmē, ka tad, ja vēlaties panākt sava priekšnieka labvēlību, tad kopējiet viņa ģērbšanās stilu, frizūru, aksesuārus. Īsāk sakot, atdariniet viņu pēc iespējas visās jomās.

< Iepriek??jais raksts
Darba kabinets mājās
N?kamais raksts >
Kā nenokavēt uz darbu
Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!