Ambra: visnoslēpumainākais parfimērijas ingredients

Tulkojumā no angļu un franču valodas vārds „ambre” vai „amber” nozīmē „dzintars”. Tāpēc bieži vien rodas juceklis ar aromātu klasifikāciju. Bez ambras aromāta parfimērijas pasaule nav iedomājama.

Ambra

Dabīgā ambra

Pirmo reizi ambra pieminēta X gadsimtā, kad spāņu Mauritānijas valdnieks Abuls Kazims Ogandalahs atveda šo vielu no Sunda salas, saņemot to dāvanā no vietējā sultāna. Tolaik ambra pildīja visdažādākās funkcijas. To izmantoja gan kā antiseptiķi, gan kā vēderu mīkstinošs līdzekli, gan arī kā garšvielu, bet indiāņi taisīja no tās amuletus.

Kas īsti ir ambra? Senos laikos par to klīda visdažādākās leģendas. Viena vēsta, ka ambra – tās ir pūķa siekalas. Savukārt cita apgalvo, ka tie ir mistiskā Ruha putna mēsli. Saskaņā ar trešo leģendu, ambra ir bišu vasks.

Patiesība atklājās tikai XIX gadsimtā. Tieši toreiz kļuva zināms, ka ambra veidojas vaļu vēderā. Viņiem tā nepieciešama, lai dziedētu rētas vēderā.

Ambru savāc, kaltē un tur spirta šķīdumā. Pārveidošanas process var ilgt pat sešus gadus. Toties tad ambrai var tuvoties jau bez gāzmaskas. Tad tās aromāts ir kļuvis piezemētāks, ar tabakas, balzāma un muskusa notīm, bet krāsa – pelēka vai balta.

Sintētiskā ambra

Gaidīt to, kamēr beigsies vaļu gremošanas process – tas ir ļoti nogurdinoši. Tāpēc ambru sāka iegūt malu mednieki, kas nogalināja šos unikālos dzīvniekus. Tāpēc no 1973. gada dabīgās ambras ieguve ir aizliegta. Tiesa, veto attiecas tikai uz ASV teritoriju. Šodien šīs vielas galvenais eksportētājs ir Maroka. Galvenie pasūtītāji – parfimērijas koncerni. Cena par 1 gramu sākas no 450 eiro. Tāpēc to var iegādāties tikai paši elitārākie modes nami.

1950. gadā Šveices ķīmiķi Štols un Hinders no muskata salvijas ekstrakta ieguva sintētisko aizvietotāju ambroksīdu (aromāts ar koksnes noti, noturības ziņā pārspēj pelēko ambru). Vēlāk ambru sāka sintezēt no tujona (tūjas, biškrēsliņa un vībotnes sastāvā) var ar mikrobu sintēzes palīdzību. Pašlaik parfimērijas rūpniecībā visbiežāk tiek izmantots ambriāls – aromāts ar tabakas notīm, tas vislabāk atdarina pelēkās ambras aromātu. Atšķirībā no dabīgās ambras, visi aizstājēji tiek iegūti dažu stundu laikā.

Ambras aromāti

Pirmā parfimērijas kompozīcija uz ambras bāzes tika izveidota 1829. gadā. Seno laiku smaržas var pagatavot arī šodien savā virtuvē. Recepte ir gaužām vienkārša:  sajauciet ambras spirta šķīdumu ar rīcineļļu, citrona sulu, piparmētras, lavandas, rūtas, neļķes, kanēļa un majorāna ēterisko eļļu.

Ambra dekoratīvajā kosmētikā un parfimērijā tiek izmantota kā aromāta fiksators. Par aromāta noturību atbild amberīns un epikoprostanols. Tieši šie komponenti notur gaisīgās vielas uz ādas.

Ambras aromāti pieskaitāmi orientālo aromātu kategorijai, kur bez šī aromāta ir vēl muskuss un garšaugi. Biežāk tie ir ziemas (vakara) aromāti, silti, saldi un biezi. Piesātinātība atkarīga no līdzās esošajām ziedu, augļu, garšaugu vai citām notīm.

Pieci pazīstamākie XX gadsimta ambras aromāti

Chanel, Chanel Nr.5

Visslavenākās smaržas pasaulē 1925. gadā radīja Ernests Bo (Ernest Beaux).  Tās ir pirmās smaržas uz aldehīdu un sintētisko molekulu bāzes. Sākuma notis: aldehīdi, neroli, bergamots, īlang-īlangs. Sirds notis: īriss, jasmīns, maijpuķītes, rozes. Izskaņā: ambra, vaniļa, muskuss, pačūlija, vetīvers.

Givenchy, L’Interdit de Givenchy

Vēl viens ziedu-aldehīdu aromāts. To 1957. gadā radīja parfimērs Fransuā Fabrons (Francis Fabron) Odrijai Hepbernai (Audrey Hepburn). Visām, kas vēlas smaržo tāpat, kā izcilā aktrise, vajadzētu pievērst uzmanību aromāta kompozīcijai. Sākuma notis: aldehīdi, bergamots, zemenes, persiki, mandarīni. Sirds notis: jasmīns, īriss, narcises, vijolītes, īlang-īlangs. Izskaņā: ambra, benzoīns, sandalkoks, vetīvers, tonkas pupiņas.

Yves Saint Laurent, Opium

Īva Senlorāna (Yves Saint Laurent) mīlestība pret Austrumiem nav nevienam noslēpums. Par kārtējo pierādījumu tam kļuva 1977. gadā radītās orientālās smaržas. Kompozīcijai Opium sākuma notis: ambra, lauru lapas, citrusaugļi, plūmes un garšaugi (muskuss, vaniļa, koriandrs, krustnagliņas, pipari, kanēlis); sirds notis: krustnagliņas, rozes, maijpuķītes, īriss, jasmīns, īlang-īlangs. Izskaņā: ladāns un sandalkoks.

Lancome, Tresor

Augļu-austrumniecisks aromāts, kas radīts 1990. gadā, veltīts mīlestībai. Sākuma notis: upenes un rozes. Sirds notis: magnolija un ceriņi. Izskaņā: sandalkoks, vaniļa un ambra.

Christian Dior, Dune

Ziedu-ambras-austrumniecisks aromāts, kas radīts 1991. gadā. Sākuma notis: aldehīdi, mandarīni, peonijas, bergamots. Sirds notis: rozes, jasmīns, lilija, īlang-īlangs. Izskaņā: ambra, sandalkoks, pačūlija, ozola sūnas, vaniļa.

Serge Lutens, Ambre Sultan

Šis koksnes-orientālais aromāts dienas gaismu ieraudzīja 1993. gadā. Sākuma notis: koriandrs. Sirds notis: bambusa lapas un pačūlija. Izskaņā: mirtes, sandalkoks, ambra, vaniļa.

Par autoru
StarStyle

Sieviešu apģērbu interneta veikals StarStyle piedāvā saviem klientiem īpaša dizaina apģērbu, kas izcels Jūsu personību uz apkārtējo fona. Jūs pamanīs! Jūs būsiet zvaigzne, kas mirdz visspožāk!